Kas Distrofisi

Kas distrofisi, kas kütlesi kaybına ve ilerleyici kas zayıflığına neden olan bir grup hastalığın genel adıdır.Kas distrofisi, kas kütlesi kaybına ve ilerleyici kas zayıflığına neden olan bir grup hastalığın genel adıdır.

Kas distrofisinde mutasyonlar, sağlıklı kas oluşturmak için gerekli proteinlerin üretimini engeller. Ana belirtisi, ilerleyici kas zayıflığıdır. Kas distofisinin farklı tipleri bulunur. Belirti ve semptomlar, kas distofisinin tipine bağlı olarak farklı yaşlarda, farklı kas gruplarında başlar.  En yaygın karşılaşılan kas hastalıklarından biri Duchenne Musküler Distrofi (DMD)’dir. DMD, sadece erkek çocuklarda görülen bir hastalıktır ve kas fonksiyonu için gerekli olan temel bir proteinin eksikliğini işaret eder. Kaslar giderek zayıflar ve kas dokusu yerini yağ dokusuna bırakır.

2-5 yaşları arasında teşhis konulur. Erken yorgunluk, yokuş ve merdiven çıkarken zorlanma gibi belirtiler şeklinde kendini gösterir. Bazı çocuklarda ebeveynler, baldır kaslarında şişlik ve sert bir görünüm fark ederek bir hekime başvurabilirler.

tüm uzmanlıkları incele
online ön
randevu

online ön
randevu

Online ön randevu sistemimizle, randevu istek taleplerinizi bize iletebilirsiniz.

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Randevu Tarihi

iletişim

iletişim

İletişim Formu

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki
form aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

iletişim

iletişim
Adres

Hoşnudiye Mah. 746. Sk.
No:13 K:2 D:19
(Soho Business Center)
Tepebaşı/Eskişehir

TELEFON

0534 526 43 88

BİZE ULAŞIN

Sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşabilir,
yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.