Uyku Bozukluklarına Bağlı Hastalıklar

Erişkin bir birey için sağlıklı uyku süresi günde ortalama 7-8 saattir. Uyku, yemek yemek, su içmek ve nefes almak gibi vazgeçilmez bir ihtiyaçtır ve çok önemli işlevleri bulunur.Erişkin bir birey için sağlıklı uyku süresi günde ortalama 7-8 saattir. Uyku, yemek yemek, su içmek ve nefes almak gibi vazgeçilmez bir ihtiyaçtır ve çok önemli işlevleri bulunur.

Sürekli devam eden uyku bozuklukları hem kişinin sağlığını hem de yaşam kalitesini pek çok açıdan olumsuz yönde etkiler. Kişinin kaliteli bir uyku uyuyamaması, gün içinde yorgunluk, dikkat dağınıklığı, bitkinlik hissi ve gün boyu uykulu olması gibi durumlara yol açabilmektedir. Bu nedenle uyku bozukluğuna neden olan durumların bir uzman yardımı ile tespit edilmesi ve gerekli tedavinin uygulanması, hastanın sağlığı ve yaşam kalitesini artırması için önemlidir.

 

Uyku Bozukluğu Nedenleri

 

Uyku bozukluklarının başlıca nedenleri depresyon, duygudurum bozuklukları, psikozlar, anksiyete bozukluğu gibi psikolojik nedenlerdir. Tıkayıcı tip uyku apne sendromu da dünya üzerinde en çok görülen uyku problemleri arasında yer alır. Uyku apnesinin en belirgin belirtisi, horlama ve uyku sırasında belirli bir süre nefes alamama gibi problemlerdir.

Uyku kalitesini düşüren bir diğer hastalık huzursuz bacak sendromu olarak bilinen bir sinir sistemi hastalığıdır. Huzursuz bacak sendromu deneyimleyen kişiler, istirahat halindeyken istemsiz fakat önlenemez bir hareket etme ihtiyacı hissedebilirler. Özellikle gece saatlerinde, hareketsiz durumdayken artan bu hareket etme ihtiyacı vücudun kol, bacak gibi bölgelerinde oluşabilmektedir. Bu hareket ihtiyacı, derinden gelen bir yanma, çekilme, karıncalanma, uyuşma gibi hislerle ortaya çıkabilir.

Gebelik, demir eksikliği anemisi, periferik nöropati, şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, diskopati ve omurilik lezyonları da uyku bozukluklarına neden olabilen hastalıklardır.

Uyku problemlerinin aşılması için hastanın hikayesi uzmanlar tarafından değerlendirmeye alındıktan sonra kişi polisomnografik tetkik için uyku bozuklukları merkezine yönlendirilir. Uyku laboratuvarlarında hasta uyku halindeyken beyin dalgaları, göz küresi hareketleri, solunum hareketleri ve solunan hava miktarı, kas gerginliği gibi parametreler incelemeye alınır.

tüm uzmanlıkları incele
online ön
randevu

online ön
randevu

Online ön randevu sistemimizle, randevu istek taleplerinizi bize iletebilirsiniz.

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Randevu Tarihi

iletişim

iletişim

İletişim Formu

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki
form aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

iletişim

iletişim
Adres

Hoşnudiye Mah. 746. Sk.
No:13 K:2 D:19
(Soho Business Center)
Tepebaşı/Eskişehir

TELEFON

0534 526 43 88

BİZE ULAŞIN

Sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşabilir,
yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.